hrinova.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Hriňová

Slovensko

Kováčik vraj postupuje podľa zákona, OĽANO ho chce preveriť

Opozičné hnutie OĽaNO iniciuje zvolanie mimoriadneho zasadnutia Ústavnoprávneho výboru parlamentu k činnosti špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Reagujú tak na informácie, že za posledných osem rokov nepodal v 61 prípadoch ani jednu obžalobu.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik postupoval a postupuje pri vybavovaní všetkých spisov zákonným spôsobom. Vytrhnuté a do súvisu manipulatívne prezentované čísla úmyselne zavádzajú, uvádza sa v reakcii Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na medializované informácie, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa Jana Tökölyová. Denník N zverejnil informáciu, že Kováčik riešil za posledných osem rokov 61 prípadov, ale ani v jednom nepodal obžalobu. Hoci je Kováčik šéfom, sám obžaloby nepodáva Denník tiež pripomenul, že vlani v septembri poslali neznámi ľudia vydávajúci sa za policajtov anonymné trestné oznámenie na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za to, ako postupoval v kauze Bašternák. Aj tento dokument upozornil na to, že hoci je Kováčik šéf najdôležitejšieho úradu, ktorý má bojovať s korupciou a vážnymi zločinmi, on sám obžaloby nepodáva, píše denník. Komentovať v článku opakovane uvedené zavádzajúce a vymyslené či nepresné a pravdu ignorujúce vyjadrenia považuje Úrad špeciálnej prokuratúry za stratu času, uvádza sa ďalej v stanovisku ÚŠP. K niektorým spomínaným kauzám sa už v minulosti opakovane Úrad špeciálnej prokuratúry vyjadril, čo niektorým médiám nebráni naďalej opakovať zavádzajúce vyjadrenia. Navyše, keď sú opakovaním nepreukázaných a úmyselne skresľujúcich tvrdení z anonymného oznámenia, ktoré bolo zastavené 21. decembra 2016 a je právoplatné, zdôrazňuje sa v reakcii. Žiadny iný nemá nulovú štatistiku podaných obžalôb Na Úrade špeciálnej prokuratúry nie je žiadny iný prokurátor, ktorý by mal nulovú štatistiku podaných obžalôb. Pracuje ich tam 25. Na prokuratúre nefunguje elektronický systém prideľovania prípadov. O tom, kto čo dostane, rozhoduje Kováčik napísal Denník N. "Prideľuje desiatky trestných vecí, a to len preto, aby osobne zabezpečil, že v nich nebude podaná obžaloba," podozrievajú Kováčika tí, čo naňho podali trestné oznámenie. Hnutie OĽaNO bude v tejto súvislosti iniciovať zvolanie mimoriadneho zasadnutia Ústavnoprávneho výboru parlamentu k činnosti špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ako agentúru SITA informoval hovorca hnutia Dano Mitas, hnutie už má na zvolanie prisľúbené podpisy piatich opozičných poslancov. Podľa poslanca NR SR za OĽaNO Jána Marosza by sa verejnosť mala mať možnosť presvedčiť, či špeciálny prokurátor vykonáva svoju funkciu zodpovedne, nestranne a spravodlivo. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kováčik vraj postupuje podľa zákona, OĽANO ho chce preveriť

Kotleba posledný deň podpísal rozpočet pre kraj

Schválený rozpočet kraja na rok 2017 je podľa neho po poslaneckých úpravách síce napnutý, ale je vykonateľnýBANSKÁ BYSTRICA 23. februára (WebNoviny.sk) - Posledný desiaty deň od schválenia rozpočtu zastupiteľstvom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) oznámil vo štvrtok predseda BBSK Marian Kotleba, že po dôkladnom zvážení podpísal rozpočet kraja na roky 2017 - 2019. Podľa vedenia BBSK schválený rozpočet kraja je po poslaneckých úpravách síce napnutý, ale je vykonateľný. "Vďaka dobrému hospodáreniu počas tohto volebného obdobia sme si tak mohli dovoliť navýšiť dotácie pre mestá, obce a dotácie na verejnoprospešné účely až na jeden milión eur. Okrem toho môžeme tento rok vyčleniť na rekonštrukcie ciest vyše 12 miliónov eur. A to všetko bez potreby zobratia akéhokoľvek úveru. Občania tieto investície do rozvoja kraja pocítia nielen na množstve kultúrnych a verejnoprospešných podujatí, ale aj na zlepšení kvality cestnej infraštruktúry v kraji a množstve ďalších investícií, ktoré v rámci BBSK tento rok pripravujeme. Opäť sa tak potvrdilo, že kde sa nekradne, peňazí je dosť!" uviedol pre SITA za vedenie BBSK Kotleba. Keby predseda rozpočet kraja nepodpísal do desiatich dní od schválenia na rokovaní zastupiteľstva, boli poslanci odhodlaní iniciovať zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva a potvrdiť uznesenie, ktorým bol schválený rozpočet. Takýmto opätovným schválením rozpočtu poslancami do 30. dní od prvého schválenia by už rozpočet bol prijatý a podpis predsedu by nebol potrebný. Rozpočet BBSK na roky 2017 - 2019 bol s malými rozdielmi opätovne krajskými poslancami schválený 13. februára. Po schválení na decembrovom zasadnutí kraja ho predseda BBSK pre zmeny pre rok 2017 nepodpísal. Banskobystrický samosprávny kraj bol posledný kraj na Slovensku, ktorý nemal schválený rozpočet na rok 2017 a fungoval v provizóriu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kotleba posledný deň podpísal rozpočet pre kraj

Synovi uneseného podnikateľa sa údajne vyhrážali takáčovcami

Advokát Juraj A. Tomáša Matoviča podľa jeho výpovede presvedčil, aby nehnuteľný majetok po otcovi v záujme svojej ochrany previedol na inú osobu. TRNAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – Obžalobu pre zločin vydierania si vo štvrtok na Okresnom súde v Trnave vypočula Dagmar P., ktorá je zatiaľ neprávoplatne odsúdená za zosnovanie únosu trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča. Jeho synovi Tomášovi sa podľa obžaloby v roku 2008 vyhrážala zločineckou skupinou známou ako piťovci, ak nestiahne zo súdu návrh na vyhlásenie otca za mŕtveho. Tomáš na súde povedal, že v tomto prípade bolo všetko inak. V pozícii svedka vypovedal, že trestné oznámenie na vtedajšom Úrade boja proti organizovanej kriminalite podal na pokyn advokáta Juraja A. Ten v súčasnosti čelí obvineniam v súvislosti s trestnou činnosťou zločineckej skupiny známej ako takáčovci. ,,V prípravnom konaní som musel vypovedať podľa jeho pokynov, dával mi odpočúvacie zariadenie, prostredníctvom ktorého moje výpovede analyzoval. Aj v civilných veciach na Okresnom súde v Trnave (v ktorých išlo o majetok, pozn.SITA) ma nútili vypovedať podľa ich predstáv, čo si aj kontrolovali. Vyhrážali sa, že ma podhodia takáčovcom, alebo vzatím do väzby, hovorili o vplyve a známostiach na Generálnej prokuratúre SR a v strane Smer," povedal Tomáš Matovič. Advokát Juraj A. ho podľa jeho výpovede presvedčil, aby nehnuteľný majetok po otcovi previedol na inú osobu. Neskôr sa mu podarilo časť majetku získať späť. Súd po jeho výpovedi odročil pojednávanie na jún. Dagmar P. si v súčasnosti odpykáva dlhoročný trest odňatia slobody za vydieranie podnikateľov v Českej republike. Len nedávno ju Okresný súd v Trnave odsúdil na tri roky väzenia za zosnovanie únosu Ladislava Matoviča, rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. V súvislosti s týmto únosom čelí aj ďalšej obžalobe. Podnikateľa Matoviča uniesli z jeho reštaurácie Stará pošta v Trnave v auguste 2005. Podľa obžaloby únos zorganizovala a riadila Dagmar P spoločne s Igorom H.. Matovič bol od svojho zmiznutia nezvestný, pred dvoma rokmi ho Okresný súd v Trnave na návrh syna vyhlásil za mŕtveho. Po podnikateľovi, ktorý bol médiami označovaný aj za šéfa trnavskej mafie, zostal majetok v hodnote niekoľkých miliónov eur. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Synovi uneseného podnikateľa sa údajne vyhrážali takáčovcami

Prezident vrátil novelu o jednokolovej voľbe predsedov VÚC

Prezident Andrej Kiska takisto nepodpísal druhú novelu volebného kódexu, ktorá upravuje zloženie a činnosť okrskových volebných komisií pri voľbách do orgánov samosprávy miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov, ktoré by sa mali konať v jeden deň.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vrátil Národnej rade SR dve novely volebného kódexu na opätovné prerokovanie. Parlament ich prijal 2. februára. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta. Ide o jednokolovú voľbu na post predsedov samosprávnych krajov a novelu volebného kódexu, ktorá upravuje zloženie a činnosť okrskových volebných komisií pri krajských a komunálnych voľbách. Prezident v stredu podpísal novelu Ústavy, ktorou sa predĺži volebné obdobie orgánov vyšších územných celkov pre jedny voľby na päť rokov, a to pre voľby, ktoré budú v tomto roku. Cieľom prvej novely volebného kódexu má byť zmena voľby predsedov samosprávnych krajov. Podľa súčasného právneho stavu, ak žiadny z kandidátov na predsedu samosprávneho kraja nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, uskutoční sa druhé kolo. Parlamentom schválený zákon mení tento dvojkolový systém na jednokolový, v ktorom by sa predsedom samosprávneho kraja stal ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov. Zdôvodnenie zmeny je vraj neúplné Podľa hlavy štátu je odôvodnenie takejto zmeny v roku konania volieb nízkou účasťou voličov a úsporou finančných prostriedkov neúplné a skresľujúce. Ako zdôraznil Kiska, slabý záujem je aj problémom prvého kola, v ktorom žiaden kandidát v doterajších voľbách nezískal viac ako 15 percent hlasov oprávnených voličov. Nízka účasť býva po každých voľbách do orgánov samosprávnych krajov predmetom politickej diskusie. "Táto opakujúca sa politická diskusia vždy po pár dňoch či týždňoch utíchla a zásadné zmeny sa nikdy neuskutočnili,” dodal prezident. Prezident podľa Liptáka podporuje poctivú diskusiu a prijímanie nevyhnutných opatrení, ktorých cieľom by malo byť zvýšenie praktického významu a užitočnosti samosprávnych krajov a ich priamo volených orgánov pre voličov, a tým aj podporu podstatne vyššej volebnej účasti. "Práve preto som presvedčený, že zákonodarný orgán by pri tvorbe či snahe o nápravu a vylepšenie volebných pravidiel nemal pokračovať v tradícii nepremyslených účelových politických návrhov,” zdôraznil prezident Kiska. Parlament bude o zákone opäť rokovať Z uvedených dôvodov prezident vrátil schválený zákon parlamentu na opätovné prerokovanie s pripomienkami vypustiť ustanovenia zavádzajúce jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. Druhá novela volebného kódexu upravuje zloženie a činnosť okrskových volebných komisií pri voľbách do orgánov samosprávy miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov, ktoré by sa mali konať v jeden deň. Keďže prezident vrátil parlamentu zákon zavádzajúci jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov, v prípade dvojkolovej voľby by ustanovenia obsiahnuté v tejto novele volebného kódexu boli nevykonateľné. Preto navrhuje Národnej rade Slovenskej republiky, aby zákon neprijala ako celok. Novelu Ústavy Slovenskej republiky prijatú parlamentom 2. februára 2017, ktorá predlžuje volebné obdobie zastupiteľstiev samosprávnych krajov a predsedov samosprávnych krajov zvolených vo voľbách, ktoré sa uskutočnia v roku 2017, zo štyroch rokov na päť rokov, prezident Andrej Kiska podpísal, keďže prezident nedisponuje oprávnením vrátiť zákonodarnému orgánu na opätovné prerokovanie ústavný zákon. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prezident vrátil novelu o jednokolovej voľbe predsedov VÚC

Matica Slovenská stiahla diskutované video zo svojej stránky

Video nazvané "Bez 14. marca" sa zaoberá okolnosťami vzniku vojnového Slovenského štátu a hypoteticky tiež situáciou, keby nevznikol. BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Matica slovenská sa rozhodla stiahnuť diskutované video "Bez 14. marca" zo svojho YouTube kanála TV MATICA a nezdieľať ho na svojej webovej stránke. Ako agentúru SITA informovalo informačné ústredie Matice, organizácia výrobu videa nefinancovala. Podľa medializovaných informácií sa približne päťminútové video nazvané "Bez 14. marca" v polovici februára objavilo na portáli youtube.com. Video sa zaoberá vznikom vojnového Slovenského štátu v marci 1939 a hypoteticky tiež situáciou, keby štát nevznikol. "Keby však v marci 1939 Slovenský štát nebol vznikol, bol by osud Židov zo Slovenska iný? Lepší? Bol lepší a znesiteľnejší v Protektoráte? Horthyovskom Maďarsku? Nebol. Židia, žiaľ, trpeli aj v štátoch, kde 14. marec nebol. Ba nemali to ľahké ani v krajinách, kde Hitlerova moc nesiahala," uvádza sa vo videu. Po verejnej kritike, napríklad zo strany Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, avizoval Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR, že sa videom bude zaoberať. Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) pre médiá povedal, že obsah videa je "z viacerých hľadísk veľmi nevhodný", keďže podľa neho napríklad relativizuje zodpovednosť Slovenského štátu za osud slovenských Židov. Tiež odmietol tvrdenie, že bez existencie Slovenského štátu by nedošlo k Slovenskému národnému povstaniu, ako to naznačuje obsah videa. Minister tiež pripustil potrebu transformácie Matice na modernú inštitúciu, pričom to sa podľa neho súčasnému vedeniu príliš nedarí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Matica Slovenská stiahla diskutované video zo svojej stránky

Slovensko zasiahne silný vietor, v Tatrách bude víchrica

Búrlivejší vietor bude aj na juhozápade v okresoch Bratislava, Senec a Pezinok, kde platí výstraha 2. stupňa.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Na hrebeňoch Tatier bude v piatok mimoriadne búrlivý vietor o sile víchrice. Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu najvyššieho, 3. stupňa pre okresy Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad a Tvrdošín. Na horách nad pásmom lesa tu miestami dosiahne rýchlosť vetra v nárazoch 40 až 50 m/s, čo je 145 až 180 km/h. "Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," varujú meteorológovia. Pre okresy Kežmarok, Námestovo, Dolný Kubín, Martin, Ružomberok, Banská Bystrica a Žilina vydal SHMÚ na piatok výstrahu 2. stupňa pred vetrom. Nad pásmom lesa môže jeho rýchlosť dosiahnuť 32 až 40 m/s, čo je 115 až 145 km/h. Silný vietor zasiahne v piatok celé územie Slovenska okrem jeho východnej časti. Pre všetky okresy platí výstraha 1. stupňa. Búrlivejší vietor bude na juhozápade v okresoch Bratislava, Senec a Pezinok, kde platí výstraha 2. stupňa. Vietor tu môže dosiahnuť krátkodobo rýchlosť 23 až 26 m/s (85 až 95 km/h). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko zasiahne silný vietor, v Tatrách bude víchrica

Smeru klesla podpora, kotlebovci predbehli Dankovu SNS

Do parlamentu by sa podľa prieskumu agentúry FOCUS dostalo osem strán, medzi nimi aj KDH.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - V prípade, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazil by Smer-SD so ziskom 25,5 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý uskutočnila v dňoch 6. až 18. februára formou osobného dopytovania. Tesný rozdiel medzi kotlebovcami a SNS Agentúra oslovila 1512 respondentov, ktorí reprezentovali SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. Odporúčame: Voľby by vyhral Smer, v prvej trojke aj SaS a národniari Respondentov sa agentúra pýtala otázku: "Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?" Na druhom mieste podľa výsledkov prieskumu by sa umiestnila strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 13,8 percenta hlasov. Nasledovala by Kotleba - ĽS Naše Slovensko (10,4 %), Slovenská národná strana (10,1 %), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti-NOVA (9,7 %), Sme rodina - Boris Kollár (8,5 %), Most-Híd (6,0 %). Voliť by išlo 68,2 percenta respondentov Do parlamentu by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 5,5 percenta odovzdaných hlasov. Naopak, pred bránami parlamentu by zostali SMK-MKP (4,3 %), Strana zelených Slovenska (1,5%), Sieť (1,3 %), KSS (0,8 %), SMS (0,6 %), SDKÚ-DS (0,5 %), SKOK (0,5 %), ŠANCA (0,3 %), VZDOR (0,2 %), Priama demokracia (0,2 %), DS (0,2 %) a iná strana by skončila s 0,1 percenta. Na základe výsledkov prieskumu by Smer-SD získal 43 mandátov, SaS 23, ĽSNS 18, SNS 17, OĽaNO-NOVA 16, Sme rodina - Boris Kollár 14, Most-Híd 10 a KDH deväť mandátov. Na voľbách by sa podľa prieskumu zúčastnilo 68,2 percenta respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu, ktorú by podporili. Voliť by nešlo 20,2 percenta opýtaných a 11,6 percenta opýtaných odpovedalo "neviem". Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Smeru klesla podpora, kotlebovci predbehli Dankovu SNS

Vodička narazila do stromu, dvojmesačné dievčatko zomrelo

Polícia vyšetruje vážnu nehodu, ktorá sa stala za obcou Zolná. Skúmať bude aj skutočnosť, či boli osoby vo vozidle riadne pripútané.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – Dvojmesačné dievčatko, ktoré sa viezlo v aute, ktoré vo štvrtok ráno v okrese Zvolen narazilo do stromu, podľahlo svojim zraneniam. "S poľutovaním musíme konštatovať, že dvojmesačné dievčatko, ktoré z miesta nehody prevážal vrtuľník do banskobystrickej nemocnice, žiaľ dnes popoludní ťažkým zraneniam podľahlo. Jej staršia sestra je s ťažkým zranením hospitalizovaná v nemocnici," uviedla pre agentúru SITA banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Vážna dopravná nehoda sa stala dnes za obcou Zolná v smere na Očovú okres Zvolen. Vozidlo Škoda Felicia, ktoré viedla 28-ročná vodička zo Zlatých Moraviec, podľa polície z doposiaľ nezistených príčin vrazilo do stromu, odkiaľ ho opäť odhodilo na vozovku. V aute sa viezli aj dcérky vodičky vo veku päť rokov a dva mesiace. Nehodu polícia vyšetruje, pričom skúmať bude aj skutočnosť, či boli osoby vo vozidle riadne pripútané. "V súvislosti s tragickou nehodou bude začaté trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia," uviedla Kováčiková. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vodička narazila do stromu, dvojmesačné dievčatko zomrelo

UPC zamestná v Bratislave 80 nových ľudí

BRATISLAVA 23. februára 2017 (WBN/PR) - Spoločnosť UPC, najväčší káblový operátor na Slovensku, zamestná v Bratislave do konca roka 80 nových pracovníkov. Z toho tri štvrtiny na oddelení HelpDesku, a ostatných na finančnom účtovnom oddelení, pričom všetky novo vzniknuté pracovné miesta sú na plný pracovný úväzok s pracoviskom v Bratislave. Nábor nových zamestnancov súvisí s rozširovaním a skvalitňovaním zákazníckej starostlivosti, v nadväznosti na integráciu prevádzok spoločnosti UPC na Slovensku a v Českej republike, ktorá sa začala v minulom roku. Spoločnosť UPC, ktorá poskytuje svojim zákazníkom viac ako 385 000 televíznych, internetových a telefónnych služieb, v súčasnosti na Slovensku zamestnáva 220 zamestnancov, a ďalších niekoľko desiatok externých spolupracovníkov a dodávateľov. "Samozrejmosťou pre záujemcov o prácu v našej spoločnosti je celý rad zamestnaneckých bonusov a možnosť kariérneho rastu. Nových zamestnancov zaškolíme v komunikačných a predajných zručnostiach. Žiadny nováčik sa u nás nemusí báť, že by musel hneď sám začať komunikovať s klientmi. Než si všetky zručnosti osvoja, majú noví kolegovia okrem školení aj podporu skúsených kolegov," dodal Peter Hefka, Team Leader Helpdesku. Ako dodal, spoločnosť UPC usiluje o to, aby služby, ktoré ponúka, boli ľahko dostupné, užívateľsky jednoduché a aby sa prístup k zákazníkom opieral o porozumenie ich prianí. Rozšírenie pracovných tímov predstavuje ďalší nevyhnutný a významný krok na tejto ceste. Nábor nových zamestnancov sa už začal. Všetci noví zamestnanci sú vyberaní a školení tak, aby spĺňali tie najnáročnejšie kritériá, umožňujúce pomoc zákazníkom v pohodlí ich domova. Taktiež, všetci zamestnanci prechádzajú niekoľkotýždňovým odborným kurzom, v ktorom si osvojujú najnovšie poznatky starostlivosti o klientov. Prax ani vzdelania nerozhoduje, záleží predovšetkým na tom, aby boli uchádzači komunikatívni, mali chuť spolupracovať, boli empatickí a v prípade Helpdesku schopní komunikovať po telefóne. Vítame aj mladých ľudí a absolventov, doplnil Peter Hefka. V prípade záujmu o prácu v spoločnosti UPC môžu záujemcovia poslať svoj životopis na emailovú adresu kariera@upc.sk Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo UPC zamestná v Bratislave 80 nových ľudí

Na európsky čierny trh sa dostali vyradené slovenské zbrane

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Pre deravý zákon sa na európsky čierny trh dostalo asi desaťtisíc vyradených slovenských zbraní, ktoré zločinci prerábajú späť na funkčné. Policajti v Poľsku a vo Švédsku v polovici februára odhalili dve skupiny pašerákov, ktoré takto zo Slovenska vyviezli takmer 1800 z nich. Na svojej internetovej stránke to píše denník SME. Ako denník vysvetľuje, nápad na založenie poľskej skupiny dostal jeden z jej lídrov Piotr W., ktorý sa naučil ako reaktivovať vyradené zbrane. "Slovenské zákony dovoľovali kúpiť zbrane, ktoré boli deaktivované," píše poľská polícia vo svojej tlačovej správe. Podľa SME poľský gang tvorilo desať ľudí, väčšinou išlo o Poliakov a patrili doň aspoň dvaja Holanďania. Slovák sa medzi nimi nenachádzal. "Vo Švédsku polícia zase chytila 32-ročného muža, ktorý na Slovensku nakupoval zbrane a dával ich prerobiť u remeselníka vo švédskej komúne Vellinge. Niektoré z nich našli policajti počas razií vo Švédsku a v Dánsku," píše denník s tým, že túto informáciu vo svojej reportáži opisuje švédsky denník Sydsvenskan. Slovenská polícia denníku na otázky do uzávierky neodpovedala. Z každej prerobenej zbrane zisk asi 300 percent Ako denník na svojej webovej stránke ďalej píše, poľská zločinecká skupina s použitím falošných dokladov kupovala neaktívne zbrane na Slovensku a potom ich prevážala do Poľska. Tam ich reaktivovala a ďalej predávala záujemcom v Poľsku. "Takisto ich autami pašovali do Holandska a pravdepodobne do ďalších krajín Európskej únie," povedala podľa SME hovorkyňa poľskej polície Agnieszka Hamelusz. "Pri ich zatknutí sa polícii podarilo zadržať dohromady 340 kusov zbraní. Polícia odhaduje, že členovia skupiny mohli takto prerobiť asi 1500 zbraní a z každej mali zisk asi 300 percent. Na prípade spolupracovali aj policajti z Nemecka, Holandska a zo Slovenska," informuje SME. Na podobnom princípe podľa denníka fungovala aj zločinecká skupina vo Švédsku. Priekupník zo švédskeho mesta Malmö mal záujem najmä o malé samopaly typu škorpión. SME pripomína, že ide o zbraň vo veľkosti pištole so schopnosťami samopalu. "Týchto samopalov nakúpil priekupník na Slovensku asi sto a okrem nich ešte asi 130 ďalších zbraní. Síce z nich odstránil výrobné číslo, ale z certifikačnej značky vyplýva, že ide o zbrane zo Slovenska," píše denník SME na svojej internetovej stránke. Podľa média švédska polícia na prípade stále pracuje a nechce sa k nemu vyjadrovať. Expanzná zbraň nepoužíva klasické náboje Denník takisto vysvetlil, že deaktivovaná alebo expanzná zbraň nepoužíva klasické náboje, ale strelivo s dráždivou látkou, prípadne len poplašné náboje. Môžu slúžiť na divadelné predstavenia či ako štartovacie zbrane. Slúžia aj na sebaobranu. Zbrane znefunkčnené podľa zákona spred roku 2015 sa dali lacno upraviť späť, a preto sa stali obľúbeným tovarom pre kriminálnikov na celom svete. "Talianski policajti objavili napríklad 160 deaktivovaných slovenských zbraní pri vyšetrovaní sicílskej mafie Cosa Nostra. Mafiáni ich kúpili od slovenskej firmy AFP v Partizánskom," píše portál s tým, že v júli o tom informoval britský denník Guardian. Okrem toho pripomína, že vláda zákon sprísnila po tom, ako takéto slovenské zbrane našli pri teroristických útokoch na francúzsky časopis Charlie Hebdo a francúzsky vlak v roku 2015. "Europol odhaduje, že pašeráci v rokoch 2009 až 2014 dostali na trh v Európskej únii asi desaťtisíc takýchto nelegálne upravených slovenských zbraní, píše Sydsvenskan," uzatvára denník SME. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na európsky čierny trh sa dostali vyradené slovenské zbrane

Študenti v Púchove zažili hodinu chémie na čerpacej stanici

PÚCHOV 23. februára 2017 (WBN/PR) - Spoločnosť Shell pozvala pri príležitosti otvorenia prvej čerpacej stanice v Púchove, celkovo 81. stanice na Slovensku, študentov z miestnej SOŠ na netradičnú hodinu chémie. Uskutočnila sa v utorok 21. februára priamo na novej čerpacej stanici, kde študentov previedli odborníci z praxe. Študenti Strednej priemyselnej školy v Púchove zažili otvorenú hodinu chémie priamo na novej čerpacej stanici Shell. Počas približne dvoch hodín výkladu sa dozvedeli, ako vzniká palivo, mali možnosť vidieť technológie, ktoré sa starajú o procesy, a boli tiež oboznámení o bezpečnosti na čerpacej stanici. Na mieste bolo okrem toho umiestnené špeciálne mobilné laboratórium spoločnosti VÚRUP a.s., v ktorom študenti na vlastné oči pozorovali testovanie paliva. Laboratórium poskytuje technologické zázemie pre testovanie kvalitatívnych parametrov pohonných hmôt priamo v teréne. V zázemí mobilného laboratória sú k dispozícii zariadenia, prostredníctvom ktorých je realizovateľná detailná analýza normatívnych parametrov palív. "Púchov je mesto so silnou tradíciou technického vzdelávania. Chceli sme miestnym študentom ukázať fungovanie technológií na čerpacej stanici a tiež priblížiť, ako sa staráme o kvalitu pohonných hmôt," dodáva Petr Šindler, manažér komunikácie spoločnosti SHELL Slovakia s.r.o. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Študenti v Púchove zažili hodinu chémie na čerpacej stanici

Za marihuanu pôjde stredoškolák Teodor do väzenia

Študenta Teodora Ch. poslali súdy na pol roka do väzenia za nedovolené držanie marihuany.BANSKÁ BYSTRICA 23. februára (WebNoviny.sk) – Nepodmienečný trest odňatia slobody na pol roka za drogový zločin potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného stredoškoláka Teodora Ch. zo Starej Kremničky v okrese Žiar nad Hronom. Kremnickí mestskí policajti našli u neho osem gramov marihuany, čo zodpovedá minimálne šestnástim obvyklým jednorazovým dávkam tejto drogy. Študent Strednej odbornej školy lesníctva a služieb v Banskej Štiavnici spáchal drogový delikt pred rokom. V priestoroch Zechenterovho parku v Kremnici sa pred hliadkou tamojšej mestskej polície pokúšal skryť sklenenú nádobu, v ktorej mal 8,08 gramu sušenej rastliny z rodu Canabis, známej jako marihuana. Sušina obsahovala viac ako 20 percent účinnej látky a množstvo zodpovedalo minimálne šestnástim obvyklým jednorazovým dávkam drogy. Teodor tým spáchal zločin nedovolenej výroby, prechovávania a predaja omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov. Na Okresnom súde v Žiari nad Hronom študent prechovávanie drogy priznal. Tvrdil však, že ju užíva na tlmenie bolesti po úraze, ktorý sa mu stal pri dopravnej nehode. Prvostupňový súd prihliadol na jeho priznanie, študijné výsledky a na to, že Teodor mal drogu pre seba, nezarábal na nej jako díler. Keďže študent drogový delikt spáchal v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia, uložil trest mu šesť mesiacov odňatia slobody nepodmienečne. Voči rozsudku sa Teodor odvolal a požadoval podmienečný, resp. trest na slobode, pretože študuje. Odvolací súd študentovi nevyhovel a prvostupňový verdikt potvrdil. Podmienečný 20-mesačný trest dostal Teodor za dopravnú nehodu, ktorú ako vodič zavinil pod vplyvom alkoholu. To znamená, že okrem šiestich mesiacov za drogy pôjde do väzenia aj na ďalších dvadsať mesiacov ako vinník za dopravnú nehodu. Rozhodnutie krajského súdu je právoplatné. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Za marihuanu pôjde stredoškolák Teodor do väzenia

Volebné obdobie orgánov krajskej samosprávy sa predĺži

Novela ústavy predĺži volebné obdobie orgánov vyšších územných celkov pre jedny voľby na päť rokov.BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v stredu podpísal Ústavný zákon z 2. februára, ktorým sa dopĺňa Ústava Slovenskej republiky. Novela ústavy predĺži volebné obdobie orgánov vyšších územných celkov pre jedny voľby na päť rokov, a to pre voľby, ktoré budú v tomto roku. Agentúru SITA o tom informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Volebné obdobie orgánov krajskej samosprávy sa predĺži

Minister Gajdoš reagoval, či zvažuje odchod z funkcie

To, že minister obrany Peter Gajdoš má k 1. aprílu skončiť v ministerskej funkcii, povedal exminister obrany a poslanec Ľubomír Galko zo SaS.BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Prácu ministra obrany Petra Gajdoša (nom. SNS) môže hodnotiť premiér Robert Fico (Smer-SD) a jeho "bos v strane", predseda NR SR Andrej Danko. Gajdoš tak v stredu po rokovaní vlády reagoval na otázku, či zvažuje odchod z funkcie. Ako dodal, on vo funkcii zodpovedne pracuje. Odporúčame: Gajdoš má v apríli skončiť vo funkcii ministra, tvrdí Galko To, že minister obrany Peter Gajdoš má k 1. aprílu skončiť v ministerskej funkcii, povedal v sobotňajšej relácii RTVS Sobotné dialógy exminister obrany a poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS). Galko uviedol, že "parlamentné vrabce" čvirikajú o tom, že toho má Gajdoš dosť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Minister Gajdoš reagoval, či zvažuje odchod z funkcie

Obrazom: Mladá vodička sa pri nehode vážne zranila

Mladá vodička dostala šmyk a ľavou bočnou časťou vozidla narazila do stĺpa verejného osvetlenia.BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Vážne zranenia utrpela dnes ráno 24-ročná vodička osobného motorového vozidla Citroën C3. Vozidlo šoférovala neďaleko centra Zvolena, pričom pri prejazde tiahlej ľavotočivej zákruty dostala pravdepodobne pre neprimeranú rýchlosť šmyk. Následne zišla mimo cestu, kde ľavou bočnou časťou vozidla narazila do stĺpa verejného osvetlenia. Agentúru SITA o tom informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Vodička po náraze zostala zakliesnená vo vozidle. S vážnymi zraneniami ju záchranári previezli do banskobystrickej nemocnice. Presnú príčinu vzniku dopravnej nehody a jej bližšie okolnosti vyšetrujú. Polícia zároveň žiada občanov, ktorí boli svedkom dopravnej nehody, aby bližšie informácie o nej oznámili na telefónne číslo 158. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obrazom: Mladá vodička sa pri nehode vážne zranila

Prešetria, či poslanci vzali úplatok za hlasovanie o hazarde

Generálna prokuratúra má vyšetriť, či poslancov, ktorí návrh všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu nepodporili, niekto uplatil alebo nie.BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Aktivista Miroslav Dragun v stredu na Generálnu prokuratúru podal trestné oznámenie pre podozrenie korupcie pri návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zákaze hazardu v hlavnom meste SR Bratislave. Ako ďalej informoval na brífingu pred prokuratúrou, počas minulotýždňového mestského zastupiteľstva, keď poslancom návrh VZN predložili, sa v sále a pred sálou šuškalo o tom, že poslanci, ktorí nepodporia nariadenie, dostanú úplatok. "Hovorilo sa o 20-tisícoch, potom o 50-tisícoch eur pre jedného poslanca. Generálna prokuratúra má vyšetriť, či poslancov niekto uplatil alebo nie," spomenul Dragun s tým, že sa rozprával s poslancami, ktorí návrh nariadenia nepodporili. Odporúčame: Z Bratislavy herne nezmiznú, rozhodli mestskí poslanci Nesrovnal nevzdáva boj, chce zákazať hazard v Bratislave Šušká sa, že hazardná lobby platí poslancov "Pýtal som sa ich, či brali úplatok, povedali, že hlasovali podľa svojho vedomia a svedomia. Šušká sa, že hazardná lobby platí poslancov, aby nepodporili toto VZN. Ak je to pravda a uplatili ich, nech idú sedieť do basy. Ak to nie je pravda, nech trestajú tých, ktorí šíria takého klamstvá," vyhlásil Dragun s tým, že v trestnom oznámení sa odvoláva na verejné vyjadrenia komunálnych politikov, na komentátorov i na sociálne siete. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Andrea Predajňová pre agentúru SITA potvrdila, že oznámenie v stredu na prokuratúru doručili a budú ho vybavovať zákonným spôsobom. Bratislavský mestský poslanec Martin Borguľa v stredu povedal, že aj on podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z prijímania úplatku. Ako uvádza v trestnom oznámení, okamžite po hlasovaní o návrhu VZN sa začali šíriť správy o údajnom kupovaní poslancov mestského zastupiteľstva. "Čítal som si vyjadrenie pána Draguna a on povedal, že počul reči o úplatkoch. Podľa neho by mali potrestať tých, ktorí sa nechali skorumpovať a ak to nie je pravda, nech trestajú tých, ktorí šíria takého klamstvá. S týmto stanoviskom súhlasím," povedal v stredu pred novinármi poslanec Martin Chren z poslaneckého klubu Bratislava Inak, ktorý tiež vo štvrtok za zrušenie hazardu v Bratislave nehlasoval. Vyzbierali 136 139 podpisov Približne tristo herní, ktoré sú v súčasnosti v hlavnom meste SR Bratislave, z mesta nezmizne. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu v Bratislave muselo schváliť zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou, čo sa však nestalo, za návrh hlasovalo 24 poslancov zo 41 prítomných. Aby zastupiteľstvo VZN prijalo, chýbal jeden hlas poslanca. Poslanci tak nevyhoveli petičnému výboru, ktorý v petícii pre zrušenie hazardu v Bratislave vyzbieral 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8018 hárkoch. Všetky podpisy na hárkoch z odovzdanej petície proti hazardu v hlavnom meste SR Bratislave skontrolovali, platných bolo 98 118. Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré predložili poslancom, hrozilo, že na celom území Bratislavy - v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby, pre kultúru a na verejnú zábavu, by nemohli byť herne. Tie nemali ostať ani v bytových domoch. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v pondelok povedal, že chce, aby o návrhu všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu v meste poslanci opäť hlasovali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prešetria, či poslanci vzali úplatok za hlasovanie o hazarde

SOVA Digital:Diskusia o Industry 4.0 nemôže kĺzať po povrchu

BRATISLAVA 22. februára 2017 (WBN/PR) - V súvislosti s témou Industry 4.0 sa dnes v slovenských priemyselných a strojárskych podnikov začína rozbiehať intenzívna diskusia. Tú podporuje aj spoločnosť SOVA Digital, ktorá ponúka hneď niekoľko odborných poradenských a aplikačných platforiem. Súčasne má pripravené reálne riešenia, ktoré už dnes implementuje do firiem. V spolupráci s KPMG organizuje inovačný seminár so zameraním na oblasť aplikácií moderných technológií Industry 4.0 v slovenských firmách, rozbieha diskusný formát Industry4UM a realizuje workshopy šité na mieru potrieb a stratégií rozvoja priamo vo výrobných firmách. Nabiehanie na inovačnú kultúru spojenú s Industry 4.0 v našich firmách však napreduje pomaly. Slovenské firmy majú záujem o informácie a výmenu skúseností, ale väčšine chýba dôvera a odhodlanie začať postupne nastavovať svoje výroby na nové technológie. "Stretávame sa s tým, že firmy sa nevedia v problematike zorientovať, nevedia, kde začať. Je to dané aj tým, že je na trhu nízka ponuka riešení. Potenciálni dodávatelia kĺžu po povrchu, neriešia podstatu vecí, obmedzia sa na prezentovanie všeobecných faktov," konštatuje riaditeľ SOVA Digital Martin Morháč. Diskusia a zmeny stoja v slovenských podnikoch na osobnej odvahe konkrétneho manažéra a spoločnosti, ktoré majú centrálu v zahraničí, čakajú na inštrukcie od matky. "Na trhu chýba ponuka s uceleným konceptom a odborná diskusná platforma na tému Industry 4.0," dopĺňa M. Morháč. SOVA Digital vytvorila niekoľko formátov, v ktorých vedie s firmami diskusiu a ponúka riešenia pre pochopenie témy a jednoduchší prechod na platformy Industry 4.0. Spolu s KPMG realizuje inovačný workshop Inovácie ako záruka rozvoja podniku – nápady a moderné technológie, zameraný na kreovanie predstavy o fungovaní podniku v budúcnosti a v spolupráci so zástupcami firiem ponúka nový pohľad na generovanie inovačných nápadov. Vladimír Švač, riaditeľ oddelenia inovačného poradenstva KPMG, upresňuje: "Tento typ workshopov, aj s praktickými realizáciami kreatívnych metód a techník, je dôležitý aj preto, lebo firmy mnohokrát nemajú čas na inovovanie a chýba v nich proces výchovy inovátorov. My pracujeme, napríklad, aj s LEGO metódou, pri ktorej ľudia vytvárajú 3D model svojej myšlienky a s ktorou pracujeme aj pri téme Industry 4.0. Výsledky sú inšpiratívne, iniciujú a podporujú vo firmách inovačné procesy." Priestor pre širšie odborné diskusie prináša otvorený formát Industry4UM. "Našou snahou je objasňovanie princípov a možností aplikácie digitalizácie v priemysle do hĺbky," objasňuje M. Morháč. SOVA Digital otvára konkrétne témy, detailne ich rozoberá a objasňuje prostredníctvom odborníkov na každú konkrétnu oblasť. "Nechceme robiť prednášky, kde účastníci len pasívne počúvajú, ale našim zámerom je otvorená diskusia, do ktorej sú začlenení aj poslucháči a kde majú možnosť detailne si objasniť svoje konkrétne potreby," dodáva. Industry4UM prináša SOVA Digital už 28. marca na konferencii Newmatec 2017. Spoločným menovateľom spomínaných aktivít je zámer spájať ľudí, odborníkov z praxe, vytvárať im priestor na diskusie, výmenu skúseností a spoluprácu. SOVA Digital moderuje odbornú diskusiu, prispieva ku kultivácii strategického partnerstva verejného a súkromného sektora pre budúcnosť Industry 4.0 na Slovensku. Prijatie inovačných stratégií a rozvoj podnikov v duchu Industry 4.0 bude do budúcnosti stále väčším imperatívom. "Aj vďaka našej hlbokej znalosti priemyslu a funkčnej odbornosti v rôznych oblastiach, sme schopní rozvíjať praktické riešenia. Chceme metodicky rozvíjať pripravenosť podnikov na zmeny, ktoré nie sú obmedzené len na produkty, ale uskutočňujú sa v horizontálnych a vertikálnych štruktúrach a procesoch. Našou konkurenčnou výhodou je, že ponúkame aj reálne riešenia, ktoré vieme do firiem implementovať už teraz," uzavrel Martin Morháč. Referenčné vyjadrenia zástupcov spoločností, ktorí sa zúčastnili inovačného workshopu: 1. František Harčár, Embraco Slovakia s.r.o. "Aktuálne už pracujeme na Industry 4.0 a skúšame pilotný projekt digitálneho dvojčaťa, ktorým chceme optimalizovať procesy. Je to niečo, čo musíme urobiť všetci. Krok späť už nie možný, je to niečo s čím sa musíme popasovať. Chceme sa spolu so SOVA Digital naučiť, ako by to mohlo fungovať. To čo sa naučíme, budeme o to jednoduchšie predávať ďalej." 2. Norbert Jakubík, Danfoss Power Solutions a.s. "Potrebujeme debatovať o tom ako rozumejú iní Industry 4.0. Trochu sa konfrontovať, aby sme našli správny smer. Ako firma sme postupne kráčali cestou digitalizácie a lepšieho využitia dát. Ide nám o to, aby sme aj my chytili trendy, debatovali s odborníkmi. Potvrdili sa nám niektoré z úvah o smerovaní ďalších krokov. Kreatívna forma seminára nám dovolila vystúpiť z boxu. Je dobré navzájom sa sledovať a vymieňať si informácie a skúsenosti." 3. Michal Géczy, Hella Slovakia Signal-Lighting, s.r.o. "Nakoľko som absolvoval seminár už v Nemecku, bol som zvedavý ako Slovensko chápe túto tému. Formát bol iný, podaný zábavnejšou formou, ale snaží sa nabádať k lepšiemu mysleniu, zautomatizovaniu systému a napredovaniu daného podniku. Aj v Nemecku je v štádiu diskusie. Naša spoločnosť už začala na Industry 4.0 pracovať. Nejaké podsystémy už máme prichystané. Momentálne sa snažíme posunúť sa pomalými rôčikmi dopredu. V prvom rade musíme zapracovať na ľudskom faktore, prepojiť jednotlivé systémy medzi sebou, získať dáta a zanalyzovať celý výrobný proces. A rozhodnúť sa, ktorým smerom sa chceme pobrať." 4. Ondrej Bašovský, ZF Slovakia, a.s. "Chcel som sa dozvedieť o trendoch a získať nové informácie a nové nápady, ktoré by sa dali využiť v budúcnosti aj u nás. Dnes tu zaznelo veľa myšlienok. Industry 4.0 má široký záber, čo sa týka ovplyvnenia priemyslu a celého procesu výroby. Človek sa reálne v praxi stretáva denne s mnohými problémami a nedokáže si vytvoriť nad nimi nadhľad a práve prezentácia SOVA Digital nám dala návod, ako celej problematike pristupovať." SOVA Digital Spoločnosť SOVA Digital prináša už 25 rokov na slovenský trh inovatívne riešenia, ktoré pomáhajú slovenským výrobným podnikom udržať si konkurencieschopnosť a rozvíjať sa v tempe zvyšujúcich sa nárokov trhu a globálnych priemyselných trendov. SOVA Digital dnes ponúka komplexné riešenia digitalizácie a optimalizácie výrobných procesov v duchu tejto charakteristiky a v koncepte Industry 4.0 Je výhradným dodávateľom PLM (Product Lifecycle Management) riešení od Siemens PLM Software pre Slovenský trh. Má za sebou tisícky úspešných projektov a stovky spokojných klientov. Viac informácií nájdete o Industry 4.0 nájdete na www.industry4.sk, www.sova.sk Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo SOVA Digital:Diskusia o Industry 4.0 nemôže kĺzať po povrchu

Dôchodkyňu zrazilo auto, keď vychádzala spred autobusu

Muž šoféroval auto značky Renault po Ázijskej triede smerom k Americkej triede a pri zastávke mestskej hromadnej dopravy mu z ľavej strany spred stojaceho autobusu vošla pred auto chodkyňa.BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Na sídlisku Ťahanovce v Košiciach zrazil 26-ročný vodič 75-ročnú chodkyňu. Ako ďalej agentúru SITA informoval košický policajný hovorca Alexander Szabó, k zrážke došlo v utorok 21. februára večer, keď muž šoféroval auto značky Renault po Ázijskej triede smerom k Americkej triede a pri zastávke mestskej hromadnej dopravy mu z ľavej strany spred stojaceho autobusu vošla pred auto chodkyňa. Žena pri zrážke utrpela ťažký úraz. Požitie alkoholu u oboch polícia nezistila a škodu na aute odhadli na 500 eur. Okolnosti nehody polícia vyšetruje. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dôchodkyňu zrazilo auto, keď vychádzala spred autobusu

Slovensko kritizujú za Rómov aj Ficove výroky o migrantoch

Amnesty International kritizuje Slovensko za diskrimináciu Rómov a protiimigračné vyjadrenia.PARÍŽ 22. februára (WebNoviny.sk) - Organizácia Amnesty International (AI) zverejnila dnes výročnú správu o porušovaní ľudských práv vo svete. Slovensko v nej kritizovala najmä za pokračujúcu diskrimináciu Rómov, avšak spomenula aj podľa nej protiimigračné vyjadrenia premiéra Roberta Fica. Podľa autorov správy Slovenská republika urobila len malý pokrok v oblasti zabezpečenia práva rómskych detí na vzdelanie. Napriek určitému zlepšeniu legislatívneho rámca majú rómski žiaci stále príliš vysoké zastúpenie v špeciálnych školách, triedach pre deti s mentálnym postihnutím alebo v etnicky segregovaných školách a triedach. Neexistujú pritom dôkazy o tom, že by vláda SR v tomto smere prijímala nejaké efektívne opatrenia na riešenie tejto situácie, píše sa v správe. Novozavedené protiteroristické opatrenia Amnesty tiež vyjadruje znepokojenie nad tým, že na Slovensku naďalej absentuje efektívne vyšetrovanie prípadov neprimeraného použitia sily voči Rómom, alebo sa riešenie týchto káuz veľmi preťahuje. V tejto súvislosti AI poukazuje na potrebu zavedenia plne nezávislého a transparentného mechanizmu na kontrolu práce polície. V kapitole o Slovensku sa spomínajú aj novozavedené protiteroristické opatrenia, ktoré začali platiť v januári tohto roku. AI si konkrétne všíma to, že osoby podozrivé z terorizmu budú môcť byť po novom zadržiavané až 96 hodín bez vznesenia obvinení. Správa zaznamenáva aj to, že Slovensko, ktoré ako predsednícka krajina EÚ presadzovalo myšlienku udržateľnej migrácie, odmieta povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov z iných členských krajín EÚ. Namiesto toho vyjadrilo ochotu prijať na dobrovoľnej báze 100 utečencov z Grécka a Talianska. Kaliňák si myslí, že Amnesty preháňa V časti venovanej diskriminácii Amnesty píše o prípade bratislavského penziónu, ktorý "z bezpečnostných dôvodov" odmietol ubytovať trojicu študentov z Turecka. V rovnakej podkapitole sa spomína aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý podľa AI "verejne spája moslimov a utečencov s terorizmom a používa protiimigračnú rétoriku". Amnesty si všíma aj vlaňajšie opakované pochody Ľudovej strany Naše Slovensko zamerané proti prisťahovalcom. Minister vnútra Robert Kaliňák si myslí, že AI vo svojej kritike segregácie rómskych detí v školách preháňa. Segregácia podľa neho nie je systémová, to znamená, že sa nedeje na základe nejakého oficiálneho rozhodnutia, ale na základe rozhodnutia rodičov, do akej školy dajú svoje deti. Vyjadril však presvedčenie, že zlepšenie podmienok vzdelávania rómskych detí, o ktorom hovorí aj dnes vládou chválená stratégia pre integráciu Rómov, dá šancu na ich integráciu do väčšinovej spoločnosti. Minister zahraničia Miroslav Lajčák považuje rómsku otázku za komplexný problém, ktorý sa na Slovensku už desaťročia nedarí riešiť. Minister však nepovažuje za problém diskrimináciu, problémom je podľa neho "skôr inklúzia rómskej komunity do života spoločnosti". "Viem, že sa tomu venujeme, aj naša vláda aj všetky predchádzajúce, no fakt je, že s tým výsledkom nemôžme byť spokojní. Je zložitá otázka spolužitia, aj z jednej aj z druhej strany," vyhlásil. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko kritizujú za Rómov aj Ficove výroky o migrantoch

Policajti v Bratislave zachraňovali život mladému vodičovi

Pri jeho kontrole postrehli u vodiča náhle zhoršenie zdravotného stavu, a preto privolali službu rýchlej zdravotnej pomoci. BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Bratislavskí policajti zachraňovali život 30-ročnému vodičovi na Obchodnej ulici. Ako ďalej agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, v utorok 21. februára večer spozorovali policajti na Obchodnej ulici v Bratislave auto odstavené v koľajisku električiek. Pri jeho kontrole postrehli u vodiča náhle zhoršenie zdravotného stavu, a preto privolali službu rýchlej zdravotnej pomoci. Muža v bezvedomí následne previezli do jednej z bratislavských nemocníc. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Policajti v Bratislave zachraňovali život mladému vodičovi

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Recept dňa

Orechové rezy

Piškótové cesto:
5 vajec
200 g práškového cukru
200 g polohrubej múky
1 ČL prášku do pečiva

Cesto z bielkov:
8 bielkov
300 g kryštálového cukru
250 g sekaných orechov
100 g hrozienok

Krém:
4 žĺtky
2 vajcia
200 g práškového cukru
2 ČL uvarenej kávy
120 g masla
350 g Palmarínu

Vajcia vyšľahajte s cukrom. Pridajte vodu, kypriaci prášok, múku a premiešajte. Cesto dáme na vymastený plech a upečte. Po vychladnutí naň natrite plnku, prikryte ju vrchnou stranou vychladnutého bielkového cesta.

Cesto z bielkov: Bielky s cukrom vyšľahajte nad parou dotuha. Pridajte orechy, hrozienka a premiešajte. Plech vyložte papierom na pečenie, potrite olejom a vysypte mletými orechmi zmiešanými so strúhankou. Cesto naň rozotriete a pečte pri teplote 120 °C asi 30 min.

Plnka: Žĺtky, vajcia, cukor a kávu šľahajte nad parou. Po vychladnutí pridajte maslo, Palmarín a spolu vyšľahajte.

Dobrá rada

Múka

Biela múka vydrží na chladnom, vzdušnom a suchom mieste asi rok. pri dlhšom skladovaní múky sa v nej môže rozmnožiť múčne červy. Preto pred každým použitím dlhšie skladovanej múky ju dôkladne prezrite a popípade preosejte cez sito, špeciálne kúpené pe tento účel.

Stavebník

Interiérový detox: Chromoterapia

Povedzme si viac o účinkoch farieb na naše vnímanie a život. Sedem dúhových farieb, ktoré sú obsiahnuté v bielom svetle, majú veľký vplyv na náš telesný a duševný stav. Farby sú teda rozličné formy bieleho svetla, ktoré v sebe zjednocuje všetkých sedem farieb dúhy.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Hriňová-Detvianska Huta, Látky, Lom Nad Rimavicou
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang